Sağlık Rehberi

Ramazanın Vazgeçilmezleri: Pide, Hurma ve Güllaç!

11 Ayın Sultanı Ramazan ayının ilk haftasını geride bıraktık. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte oruç tutan kişilerin günlük beslenme şekli ve öğün sayısı değişir. Üç öğün olan günlük beslenme ikiye düşerken, karbonhidrat ve doymuş yağdan zengin besinlerin tüketimi artar. Buna karşılık sebze, meyve ve beyaz et tüketimi azalır. Bu önemli ayda, vücudu dinlendirmek ve arınmak için belli kuralları hatırlamakta fayda var.

Devamını Oku

Depresyon nedir? Çeşitleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Depresyon, en yaygın ruhsal hastalıklardan birisidir. Her yaş grubunda karşılaşılabilmesine rağmen, en sık 25-44 yaş arasında karşımıza çıkmaktadır. Kadınlarda erkeklerden iki kat fazla görülmektedir. 50 Yaşın üzerindeki kişilerde depresyon varsa ölüm oranı dört kat artmaktadır.

Devamını Oku

İnmeden Nasıl Korunurum?

İnme Merkezi
304

Yaşlılık hastalığı olarak bilinen inme 55 yaş üzerinde görülmeye başlamaktadır. Uzayan insan ömrü ile aslında orta yaş diye tanımlanan bir dönemde risk faktörü oluşturur. Son yıllarda kadınlarda ve gençlerde inme oluşma oranında büyük artış görülmektedir.

Devamını Oku

İnme Tekrarından Korunma

İnme Merkezi
110

Bu amaçla hastanın durumu ve geçirilmiş inmenin nedeni göz önünde bulundurularak aşağıdaki tedavilerin bir veya birkaçı birlikte uygulanacaktır. İnme farklı sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Bu nedenle ilk inme sonrası detaylı etyolojik araştırma yapılarak inmeye yol açan pıhtıya neden olan sorun tespit edilmelidir. Hem oluşan inmenin tedavisi hem de yeni bir inmeden hastayı korumada inme nedeninin araştırılması hayati önem taşımaktadır.

Devamını Oku

Çocuklarda duruş ve postür bozukluğunun sebepleri nelerdir?

'Ağaç yaş iken eğilir'  hepimizin sık sık dillendirdiği ata sözlerimizden. Elinde bilgisayar tablet veya  telefon ile boynu bükük, bedeni öne eğilmiş çocuklarımızı  gördükçe bu ata sözüne yeni bir anlam katacağımızı hissediyorum. Çocuklarımıza  yerçekimini doğru kullanmayı öğretmeli ve bedenlerini eğip bükmeden kendinden emin postürler oluşturmalarına yardımcı olmalıyız.

Devamını Oku

Minimal İnvaziv Koroner Bypass Cerrahisi nedir?

Koroner kalp hastalığı günümüzde tıp alanındaki bunca ilerlemeye rağmen hala en önemli sağlık sorunlarından biri. Daralmış ya da tıkanmış koroner arterler kalbimizin kas dokusunu yeteri kadar besleyemedikleri için göğüs ağrısı veya eforla nefes darlığı ve sonunda da kalp krizine neden oluyor. Kalp krizi ise kalbimizde maalesef geri dönüşümsüz hasarlar bırakıyor. Geleneksel bypass ameliyatlarında hastanın hem ameliyat esnasında kalbinin durdurularak kalp-akciğer makinasına bağlanması, hem de göğüs kafesi kemiklerinin kesilerek işlemin yapılmasından dolayı yaşanan dezavantajlar minimal invaziv yöntemi ile minimuma indirilmektedir.

Devamını Oku

Hijyen olmayan kuaför aids yapabilir!

Berber, kuaför veya güzellik salonlarına giderken iyi düşünün! İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehtap Kıdır, “Ortak kullanılan fırça, saç şekillendiricileri, cımbız ve manikür aletleri iyi dezenfekte edilmezse Hepatit B, C ve AIDS hastalıklarına sebebiyet verebilir, boya alerjisi ise öldürebilir” dedi.

Devamını Oku

Ramazanda İlk Haftaya Dikkat!

Beslenme ve Diyet
7512

Ramazan ayında uzun süren açlık ve susuzluk durumundan sonra  tek öğün yapılarak düzensiz ve sağlıksız  beslenme alışkanlıkları ile kilo artışı, ve bazı sağlık problemleri de beraberinde gelmektedir.  Mutlaka sahur  yapılmalıdır. İftar ile sahur arasına 2 ara öğün eklenmelidir. İftar ve sahur arasında az ve sık beslenme oruç tutulan süreçte kan şekeri dengelenmek için ideal beslenme şeklidir.

Devamını Oku

Bebeklerde ve Çocuklarda Ateş

Anne ve babaların en çok korktuğu durumlardan biride çocuklarının ateşinin çıkmasıdır.Aslında ateş sıklıkla vücüda giren bakteri ve viruslara  karşı bedenin verdiği normal bir yanıttır.Dikkatlice kontrol edilirse faydalı bir savunma mekanizmasıdır.

Devamını Oku

Vajinusmus

Çoğunlukla çocukluk çağında öğrenilen yanlış ve katı bilgiler doğrultusunda ortaya çıkan vajinismus, her 10 kadından 1’inin sorunu... Zamanla düzelebileceğine dair söylentilerle değil, doğru tedavilerle vajinismusun tamamen düzelebildiğini söyleyen Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Neşe Hayırlıoğlu, vajinismus hakkında önemli bilgiler veriyor.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler