Sağlık Rehberi

Konserve yapayım derken canınızdan olmayın!

Konserve ve turşu hazırlıkları başlıyor. Ancak kullanılan malzemelerin satın alınmasından hazırlanmasına kadar her aşamaya dikkat etmek gerekiyor. Bahçeşehir Üniversitesi Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi’nden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ferhat Çetin ile Diyetisyen Arzu Yamanel, daha çok konserve besinlerle bulaşan ‘clostridium botulinum’ bakterisinin felce, hatta ölüme bile sebep olduğunu söyledi.

Devamını Oku

Yaz aylarındaki uyku sorunlarının sağlığa etkisi

3702

Yaz ayları çoğu insanın hayatında genellikle oldukça aktif geçen bir zaman dilimidir. Daha uzun günler, çalışma ve eğlencenin geç saate kadar uzayabileceği anlamını taşır. Bu uzun günlerde güneş ışığından en iyi şekilde yararlanan birçok kişi için güzel vakitler geçirmek paha biçilmez olabilir. Fakat pek çok kişi için yaz mevsimi, önemli uyku problemleri ya da uykusuzluğa yol açabilen bir dönem haline gelebilmektedir.

Devamını Oku

Uzun yolculuklarda dikkat edilmesi gerekenler

95

Yaklaşan 9 gün sürmesi beklenen bayram tatili sebebiyle çalışanlar tatil planı yapmaya başladı. Ülkemizde karayolu taşımacılığı diğer ulaşım yollarına göre daha yoğun kullanılıyor. Otobüs taşımacılığıyla beraber bireysel araç kullanımı da gün geçtikçe artıyor. Resmi tatillerin uzun süreli olması, insanların özel araçlarıyla yollara çıkmasına sebep oluyor.

Devamını Oku

O'na küçük sukulentler verin!

96

Dikensiz kaktüs olarak da bilinen sukulent bitki son yıllarda popülerliği oldukça artan bir süs bitkisidir. Zahmetsiz bakımı ve dayanıklı olması nedeniyle öne çıkan sukulentler; köklerinde, gövdesinde ve yapraklarındaki özel etli dokular sayesinde su tutma özelliğine sahiptir. Hatta bazı sukulent türlerinin yaprakları su baloncuklarını andıran yapısı ile çok daha fazla dikkat çekicidir.

Devamını Oku

Çocuk (pediatrik) endokrinoloji nedir?

Çocuk Endokrinolojisi
309

Endokrinoloji hormon bilimidir. Hormonlar insanın, normal büyümesi, gelişmesini ve hayatını devam etmesi için gerekli tüm organların birbiri ile uyumlu çalışmasını sağlar. Herbiri kendine özgü bezlerden salgılanır. Bu bezlerin gelişmemesi, hiç oluşmaması, gerekenden az çalışması yada fazla çalışması veya düzensiz çalışması sonucu endokrin hastalıklar denilen durumlar ortaya çıkar. Hormonların farklı tipleri, üreme, metabolizma, büyüme ve gelişmeyi kontrol eder. Hormonlar ayrıca çevremize verdiğimiz tepkiyi de kontrol eder ve vücudumuzun fonksiyonları için gerekli uygun miktarda enerji ve besini sağlamaya yardımcı olurlar.

Devamını Oku

Bulimia nervoza nedir?

Kişilerde belirli bir zaman diliminde  (örneğin 2 saat içinde) çoğu insanın yiyebileceğinden çok daha fazla yiyeceği yeme durumu ve bu atak sırasında yeme kontrolünün kaybolduğu duygusunun (yediğini durdurma ya da kontrol edememe) söz konusudu

Devamını Oku

Preeklampsi nedir?

Hastaların üçte ikisi ilk gebeliklerini yaşayan genç anne adaylarıdır. Daha önceden preeklampsi öyküsü olanlar, şeker hastalığı, böbrek hastalığı gibi sistemik hastalığı olanlar, çok genç ya da 35 yaşın üzerinde olanlar, çoğul gebeliği olanlar ile mol gebelik gibi obstetrik problemleri olan hastalar, fazla kilolu gebeler preeklampsi açısından risk altındadır.”

Devamını Oku

En iyi dostlarımız evcil hayvanlar

Evcil hayvanlar günlük hayatımızın ve ailelerimizin bir parçasıdır. Bize arkadaşlık etmekle kalmaz duygusal ve fiziksel anlamda da destek sağlar. Her geçen gün daha fazla insanın evcil hayvan sahiplenmek istemesi de bunun bir kanıtıdır.

Devamını Oku

Çocukların yaz tatili sevincini arttıracak etkinlikler!

Okulların kapanmasıyla başlayan yaz tatili çocukların kış boyunca bekledikleri bir süreçtir. Öğrenim döneminin sonlarına doğru tatilde yapacaklarının hayalini kurmaya başlarlar. Yaz tatilleri, ailelerin çocuklarıyla nitelikli zaman geçirebilecekleri güzel fırsatlardır. Ebeveynler olarak hafta sonu tatillerinizi çocuklarınızla birlikte geçirmeye özen gösterebilirsiniz. Çocuklarla yaz tatili planları yaparken sadece kendi isteklerinizi değil onların dileklerini de yerine getirmeyi seçebilirsiniz. Bu tarz yaklaşımların çocuklarınızla iletişiminizi güçlendireceğinden emin olabilirsiniz.

Devamını Oku

Kan kanseri (lösemi) nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Hematoloji
1048

Kan kanserleri kemik iliğinde bulunan kan yapıcı ana kök hücrenin genetik yapısının bozulduğu ve kan hücrelerinin üretiminin kontrol dışına çıkarak vücutta aşırı birikimine yolaçan hastalıklardır.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler