Sağlık Rehberi

Gebelik haftası hesaplama ve gebelik

ormal bir gebelik 40 haftalık bir süreci kapsar. Doğum 24- 37. haftalar arasında gerçekleşirse erken doğum olarak kabul edilir. 34-37. haftalar arasında gerçekleşen doğumlar geç erken doğum olarak adlandırılır ve erken doğum vakalarının ise yaklaşık %70’ini oluşturur. Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek için hafta hafta hamilelik izlemlerinin yapılması büyük önem taşır. Bebeğin gelişimi ve annenin değişimi bu izlemlere göre değerlendirilir.

Devamını Oku

Yeni yıl ne anlama gelmeli?

Geçmişten öğreniyoruz, geleceğe yönelik hedefler ve  amaçlar geliştiriyoruz. Bu özel gün  zaman zaman bazı insanlar tarafından önemsenmiyor gibi algılansa da hepimizin hayatlarında bir yeri var. Aksini söyleyenlerinde inanıyorum ki yeni başlangıçlar için içlerinde umut taşıyorlardır. Burada aslında hayatın her gününün özel olduğunu unutmamak gerekir. Ancak özelin içinde özel amaçlar oluşturmak, değerler oluşturmak için kitlesel tarafından yola çıkmak faydalı olabilir. Bireysel tarafından baktığımızda herkesin kendi hayatlarında yaptığı ama yapmaktan hoşlanmadığı ya da yapmak istediği ama yapamadığı şeyleri düşünmek ve ileriye yönelik adım atmak için bir başlangıç gibi adlandırılabilir.

Devamını Oku

Stresten meditasyonla arının

Psikoloji
74

Kişinin savunma mekanizması olarak da tanımlanabilen stres halinde sinir sistemi stres hormonu salgılar. Bu hormon nedeniyle kan basıncı yükselir, duyular daha keskin hale gelir ve kaslar sıkılaşır. Böylece fiziksel güç ve dayanıklılık artar. Soruna odaklanma gücü artar, tepkiler hızlanır. Kişinin kendini tehlikelerden korumasını sağlayan bu durum olumludur. Ancak günlük yaşamın trafik sıkışıklığı, faturalar gibi önemsiz durumlarına karşı kişi aşırı tepki veriyorsa bu ciddi bir problemdir ve depresyon, öfke ve güvensizlik gibi olumsuz duygulara neden olur.

Devamını Oku

Şiddet ve şiddete eğilim

Psikoloji
120

Şiddet kavramı Dünya Sağlık Örgütü'nün yapmış olduğu tanımlama doğrultusunda "sahip olunan gücün veya yetkinin başka bir insana, bir gruba ya da bir topluluğa karşı uygulanması ve bunun sonucunda şiddete maruz kalan tarafta yaralanmaya, psikolojik zarara veya ölüme yol açması ya da bunlara yol açma olasılığının bulunması" şeklinde açıklanabilir. Bu doğrultuda fiziksel, psikolojik, ekonomik ve cinsel şiddet olmak üzere 4 farklı şiddet türünün varlığından bahsedilir.

Devamını Oku

Soğuk algınlığı nedir?

Kulak Burun Boğaz
102

Sıklıkla rinovirüsler aracılığıyla ortaya çıkan soğuk algınlığı, çok hızlı yayılan ve kaçınılması son derece zor olan bir hastalıktır. Soğuk algınlığı belirtileri başlangıçta burun akıntısı, hapşırma, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, hafif ateş, öksürük, genizde yanma veya batma hissi ve halsizlik gibi şikayetlerle ortaya çıkar ve bu şikayetler kişinin vücut direncini büyük oranda düşürür. Hastalık bu doğrultuda sinüzit, kulak ağrısı veya kulakta dolgunluk gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Devamını Oku

Bronşit nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Kulak Burun Boğaz
91

Bronşiol olarak adlandırılan küçük hava keseciklerinin enfeksiyonu sonucu ortaya çıkan iltihaplanma, keseciklerde daralmaya neden olur ve bunun sonucunda akciğer kapasitesi büyük oranda azalır. Sıklıkla iki yaş altı çocuklarda meydana gelen ve alt solunum yollarının en sık görülen rahatsızlığı olan bu olgu Akut Bronşit Hastalığı olarak tanımlanır. Sıklıkla viral patojenlerin yol açtığı bu hastalıktan yüzde 50 oranında Respiratuvar Sinsisyal Virüs (RSV) sorumludur.

Devamını Oku

Biyolojik yaşınızı öğrenin. Yaşlandım demeyin.

Devamını Oku

Organ nakli hakkında bilmeniz gerekenler

Organ Nakli
2888

Organ nakli hakkında bilmeniz gerekenler

Devamını Oku

Göz içi lens tedavisi ve akıllı lensler

Burada kastedilen lens, gözümüzün içinde bulunan son derece berrak bir yapıdır. Göze gelen ışığı kırarak retinaya iletmek ve gözün her mesafedeki nesneleri görmesini sağlamak gibi çok önemli fonksiyonları vardır.

Devamını Oku

Yürüyüş yapmaya teşvik edecek 10 neden

Kardiyoloji
6072

Her yaştan insanın kolaylıkla yapabildiği en etkili aktivitelerden biri olan yürüyüş, düzenli olarak yapıldığında kilo vermekten, kalp sağlığını korumaya kadar birçok hastalığa yakalanma riskini azaltır.

Devamını Oku

Tıbbi Bölümler