Başarısız Tüp Bebek Denemelerinde 120 Gün Ayarı

Medical Park Trabzon Karadeniz
1663

Medical Park Karadeniz Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hasan Tahsin Sanisoğlu, tüp bebek tedavisinde, başarısız tüp bebek uygulamaları olan anne adayları için 120 günlük beslenme uyarısı yaptı. Sanisoğlu, “Bu süreçte, hastalarımızın beslenmelerini düzenleyerek ve antioksidan etkisi olan ilaçlar kullanarak olumlu sonuç alabiliyoruz” dedi.

Kısırlık (infertilite) günümüzde görülme sıklığı giderek artan bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Medical Park Karadeniz Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hasan Tahsin Sanisoğlu, kısırlık ve tedavisi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Amerikan Üreme Sağlığı Derneği’nin yaptığı bir uyarıya göre, ‘Kısırlıktaki artış eğilimi bugünkü hızıyla devam ederse, 2050 yılında her bebek, yardımcı üreme yöntemleriyle (yumurtama, aşılama ve tüp bebek) doğacaktır’ öngörüsünde bulunuluyor.

Aşırı yüksek ısıda yemek pişirmeyin

Artışın en önemli sebebi, günümüz yaşam şartlarının ve beslenme şeklinin tüm vücut hücrelerinde ve özellikle üreme hücrelerinde oluşturduğu olumsuz etkilerdir. İnsanlar artık daha az hareket ediyor, içeriğinde zararlı olabilecek hazır ve dondurulmuş gıdalar tüketiyor. Bu tür beslenme insan vücudundaki tüm hücrelerde ve özellikle üreme hücrelerinde olumsuz etkiler oluşturuyor. ‘Oksidatif stres’ diye tanımlanan, hücre metabolizması sonucu açığa çıkan ve hücrenin tüm moleküllerine, hatta gen ve kromozomlarına zararlı etki gösteren serbest oksijen radikallerinin oluşumuna yol açıyor. Bunun sonucunda üreme hücrelerinin fonksiyonları bozuluyor. Spermin ve yumurtanın yeterli düzeyde üretimi ve döllenme kapasitesi azaltıyor. Bunun sonucunda da doğurganlık potansiyeli azalıyor. Ayrıca aşırı yüksek ısı karşısında pişirilmiş yiyeceklerin fazla tüketilmesi sonucunda da vücutta zararlı metabolitler ve bunun sonucunda hücre zararı oluşmaktadır.

Dikkat çekici öneriler

Şekerli (hamur işleri, makarna pilav ve tatlı) yağlı ve sucuk, salam vb. gibi şarküteri ürünlerinden zengin yiyeceklerle beslenmemeleri; fast food ve hazır besinlerden uzak durmaları, kebap döner ve ızgara gibi hem proteinden zengin hem de yüksek ateşe maruz kalmış besinleri mümkün oldukça az tüketmeleri, klasik Türk mutfağı beslenme düzenine geri dönmeleri, bol sebze ve meyve tüketmelerini önermekteyiz. Özellikle güçlü antioksidan içerikleri olan C vitamini ve likopenden zengin meyve ve sebzeler; domates, kırmızı biber, portakal,  greyfurt vb. bolca tüketmelerini öneriyoruz.

İlaç kadar etkili

Sigara ve alkol gibi tüm vücut ve üreme hücreleri için oldukça zararlı olan alışkanlıklardan kesinlikle vazgeçmelerini istiyoruz. Beslenmenin düzenlenmesi, sigara ve alkolden uzak durulması fiziksel aktivitenin artırılması; tedavinin etkinliğinde ve başarısında en az yumurta ve sperm gelişimini uyaran ilaçlar kadar etkilidir. Spor, sperm ve yumurta üretimi için gerekli olan androjen hormonları üretimini artırarak olumlu katkıda bulunmaktadır. Genel olarak hastalarımızın günümüz yaşam ve beslenme alışkanlıklarından vazgeçmelerini, doğal beslenmelerini, daha az ve kalorisi daha düşük besinler tüketmelerini daha çok hareket etmelerini öneriyoruz.

Başarısız denemelerde etkili yöntem

Tüp bebek tedavisinde yumurta gelişimini sağlayan ilaçlara yanıt alamadığımız, yumurta kalitesi bozulmuş, döllenme ve embriyo gelişiminde sorun yaşanan veya daha önce tekrarlayan başarısız tüp bebek uygulamaları olan hastalarımızın beslenmelerini düzenleyerek ve antioksidan etkisi olan ilaçlar kullanarak olumlu sonuç alabilmekteyiz. Sperm ve yumurtanın üretilmeye başlanmasından, yumurtlama ve döllenme aşamasına kadar geçen süre yaklaşık 120 gün sürer. Bu nedenle özellikle başarısız tüp bebek öyküsü olan çiftlerde bu 120 günlük süreçte beslenmenin düzenlenmesi ve antioksidan tedavinin uygulanması, sonrasında tüp bebek tedavisinde başarı şansını artıracaktır.